ViniciusBrito has logged 112 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Us

Us

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Edit this entry  
10
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
20
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★½
Edit this entry  
15
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ghost in the Shell 2: Innocence

Ghost in the Shell 2: Innocence

2004
×
★★★½
Edit this entry  
09
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
The King

The King

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★
Edit this entry  
25
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★½
Edit this entry  
14
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Glass

Glass

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Hellboy

Hellboy

2019
×
★★
Edit this entry  
05
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★
Edit this entry  
02
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
27
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Edit this entry  
24
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Doc

Doc

1971
×
★★★½
Edit this entry  
21
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
It

It

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Big Country

The Big Country

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★
Edit this entry  
27
The Alamo

The Alamo

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Edit this entry  
17
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
El Dorado

El Dorado

1966
×
★★★★
Edit this entry