• Let Me In

    ★★★

  • Black Swan

  • Eat Pray Love

    ★★★½

  • Kick-Ass

  • Alice in Wonderland

  • Leap Year

    ★★★½

  • Avatar

    ★★★★★

  • Dorian Gray

    ★★½

  • (500) Days of Summer

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

  • Coraline

  • Twilight

  • Séraphine

    ★★★½

  • Once Upon a Time in Rio

    ★★★★

  • The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

    ★★★

  • Let the Right One In

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Order of the Phoenix

  • 1408

    ★★★★½

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★★

  • The Devil Wears Prada

  • The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Goblet of Fire

  • Brokeback Mountain

    ★★★★★

  • Charlie and the Chocolate Factory

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

  • Mean Girls

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • Jeepers Creepers 2

    ★★★

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

  • Spider-Man

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

  • Monsters, Inc.

  • Spirited Away

    ★★★★

  • Jeepers Creepers

    ★★★

  • Shrek

  • Amélie

    ★★★★★

  • Donnie Darko

  • American Psycho

    ★★★½

  • American Beauty

  • The Sixth Sense

  • The Matrix

  • Central Station

    ★★★★★

  • Titanic

  • The Fifth Element

    ★★★★

  • Matilda

  • The Lion King

  • Hocus Pocus

    ★★★★★

  • Home Alone 2: Lost in New York

  • Edward Scissorhands

  • Misery

    ★★★★★

  • Home Alone

  • The NeverEnding Story II: The Next Chapter

  • The Witches

    ★★★★

  • Pet Sematary

  • The NeverEnding Story

  • Suspiria

  • Carrie

  • The Exorcist

  • A Clockwork Orange

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★½

  • Rosemary's Baby

  • The Collector

    ★★★★

  • A Carrocinha

  • Nadando em Dinheiro

  • The Picture of Dorian Grey

    ★★★