Sort by

Vinny has logged 155 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Get a Horse!

Get a Horse!

2013
×
Read the review Edit this entry  
31
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Any Given Sunday

Any Given Sunday

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Madea Christmas

A Madea Christmas

2013
×
Read the review Edit this entry  
12
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Oldboy

Oldboy

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Shot in the Dark

A Shot in the Dark

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scarface

Scarface

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Forks Over Knives

Forks Over Knives

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Ghoul

The Ghoul

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Suddenly, Last Summer

Suddenly, Last Summer

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rush

Rush

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Escape Artist

The Escape Artist

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Showtime

Showtime

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
15 Minutes

15 Minutes

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dead Man's Shoes

Dead Man's Shoes

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Elysium

Elysium

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Family

The Family

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Riddick

Riddick

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry