Sort by

Vinny has logged 166 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Annie

Annie

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Laura

Laura

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Top Five

Top Five

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Erased

Erased

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Isle of the Dead

Isle of the Dead

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Filth

Filth

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Murder Is My Beat

Murder Is My Beat

1955
×
★★★
Edit this entry  
06
Thomasine & Bushrod

Thomasine & Bushrod

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
An American Dream

An American Dream

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Night Nurse

Night Nurse

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Feast

Feast

2014
×
Read the review Edit this entry  
04
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Horns

Horns

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Mystery of the 13th Guest

The Mystery of the 13th Guest

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
After Office Hours

After Office Hours

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Phantom Killer

Phantom Killer

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sweet Jesus, Preacherman

Sweet Jesus, Preacherman

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Green for Danger

Green for Danger

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hatchet Man

The Hatchet Man

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Three Faces East

Three Faces East

1930
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Drop

The Drop

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Walk Among the Tombstones

A Walk Among the Tombstones

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
How to Murder Your Wife

How to Murder Your Wife

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry