Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
12
It Should Happen to You

It Should Happen to You

1954
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Marrying Kind

The Marrying Kind

1952
×
★★★★
Edit this entry  
11
Fury

Fury

1936
×
★★★½
Edit this entry  
09
Willard

Willard

2003
×
★★★½
Edit this entry  
09
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Great Lie

The Great Lie

1941
×
★★★½
Edit this entry  
04
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Hearts of the West

Hearts of the West

1975
×
★★★★
Edit this entry  
03
California Split

California Split

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Back Street

Back Street

1961
×
★★★★
Edit this entry  
02
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★
Edit this entry  
30
Posse

Posse

1993
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Cool Ones

The Cool Ones

1967
×
★★½
Edit this entry  
28
TINA

TINA

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
My Favorite Year

My Favorite Year

1982
×
★★★
Edit this entry  
26
Boss Level

Boss Level

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★
Edit this entry  
21
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★½
Edit this entry  
20
Mandalay

Mandalay

1934
×
★★★½
Edit this entry  
20
Gypsy

Gypsy

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
Greenland

Greenland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Mauritanian

The Mauritanian

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
5th Ave Girl

5th Ave Girl

1939
×
★★★
Edit this entry  
14
Never Let Me Go

Never Let Me Go

1953
×
★★★½
Edit this entry  
13
Derek DelGaudio's In & of Itself

Derek DelGaudio's In & of Itself

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Yes Day

Yes Day

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
kid 90

kid 90

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Calamity Jane

Calamity Jane

1953
×
★★★★
Edit this entry  
10
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Cinderella

Cinderella

1997
×
★★★★
Edit this entry  
07
Popcorn

Popcorn

1991
×
★★★½
Edit this entry  
07
Adventure

Adventure

1945
×
★★★★
Edit this entry  
07
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★★
Edit this entry  
06
Hiding Out

Hiding Out

1987
×
★★★
Edit this entry  
06
Sparkle

Sparkle

1976
×
★★★½
Edit this entry  
06
We Who Are About to Die

We Who Are About to Die

1937
×
★★★½
Edit this entry  
05
Coming 2 America

Coming 2 America

2021
×
★★½
Edit this entry  
05
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★½
Edit this entry  
28
Some Kind of Wonderful

Some Kind of Wonderful

1987
×
★★★
Edit this entry