RSS feed for Emily

Emily has logged 137 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Edit this entry  
30
Late Night

Late Night

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Sweet Charity

Sweet Charity

1969
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Decline of Western Civilization Part III

The Decline of Western Civilization Part III

1998
×
★★★★
Edit this entry  
29
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Boston Strangler

The Boston Strangler

1968
×
★★★
Edit this entry  
27
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Rim of the World

Rim of the World

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Damn Yankees!

Damn Yankees!

1958
×
★★★
Edit this entry  
23
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★
Edit this entry  
22
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Decline of Western Civilization

The Decline of Western Civilization

1981
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Edit this entry  
08
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★½
Edit this entry  
31
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Edit this entry  
26
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★½
Edit this entry  
26
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Edit this entry  
25
Mommy Dead and Dearest

Mommy Dead and Dearest

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Brightburn

Brightburn

2019
×
½
Edit this entry  
24
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Yentl

Yentl

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Merrily We Go to Hell

Merrily We Go to Hell

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★★½
Edit this entry  
18
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Hollywood Shuffle

Hollywood Shuffle

1987
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Working Girls

Working Girls

1931
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Wild Party

The Wild Party

1929
×
★★★
Edit this entry  
05
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Edit this entry  
04
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
The Kid Who Would Be King

The Kid Who Would Be King

2019
×
★★
Edit this entry  
27
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★½
Edit this entry  
26
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Dolly Sisters

The Dolly Sisters

1945
×
★★★
Edit this entry  
14
A Woman of Affairs

A Woman of Affairs

1928
×
★★★
Edit this entry