Emily has logged 37 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Protocol

Protocol

1984
×
★★★★
Edit this entry  
27
Real Life

Real Life

1979
×
★★★½
Edit this entry  
27
C.C. and Company

C.C. and Company

1970
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★★
Edit this entry  
26
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sun Valley Serenade

Sun Valley Serenade

1941
×
★★½
Edit this entry  
21
Latin Lovers

Latin Lovers

1953
×
★★★
Edit this entry  
20
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★★
Edit this entry  
19
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Edit this entry  
19
Hello Mary Lou: Prom Night II

Hello Mary Lou: Prom Night II

1987
×
★★★
Edit this entry  
19
Sweet Bird of Youth

Sweet Bird of Youth

1962
×
★★★½
Edit this entry  
18
Antebellum

Antebellum

2020
×
★★
Edit this entry  
17
False Faces

False Faces

1932
×
★★★
Edit this entry  
13
#Alive

#Alive

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Red Sun

Red Sun

1971
×
★★★½
Edit this entry  
13
Hard to Get

Hard to Get

1938
×
★★★
Edit this entry  
12
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Fade to Black

Fade to Black

1980
×
★★★★
Edit this entry  
12
Big Time

Big Time

1988
×
★★½
Edit this entry  
12
Tomorrow Is Forever

Tomorrow Is Forever

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
ABBA: The Movie

ABBA: The Movie

1977
×
★★★½
Edit this entry  
07
Divine Madness

Divine Madness

1980
×
★★★½
Edit this entry  
06
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Reckless

Reckless

1935
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★
Edit this entry  
05
This Property Is Condemned

This Property Is Condemned

1966
×
★★★
Edit this entry  
05
The T.A.M.I. Show

The T.A.M.I. Show

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Grand Prix

Grand Prix

1966
×
★★★★
Edit this entry  
03
Love with the Proper Stranger

Love with the Proper Stranger

1963
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★★
Edit this entry  
01
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
01
This Land Is Mine

This Land Is Mine

1943
×
★★★★
Edit this entry