Emily has logged 67 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
31
After the Thin Man

After the Thin Man

1936
×
★★★½
Edit this entry  
31
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★★
Edit this entry  
30
Cats

Cats

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Last Holiday

Last Holiday

2006
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★½
Edit this entry  
28
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Letter

The Letter

1940
×
★★★½
Edit this entry  
27
La Llorona

La Llorona

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Slaughter of the Innocents

Slaughter of the Innocents

1993
×
★★★
Edit this entry  
27
The Nest

The Nest

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Natalie Wood: What Remains Behind

Natalie Wood: What Remains Behind

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
The Best Man Holiday

The Best Man Holiday

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
The War with Grandpa

The War with Grandpa

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Dig

The Dig

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
You Only Live Once

You Only Live Once

1937
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
★½
Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
23
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Babes In Toyland

Babes In Toyland

1986
×
★★★
Edit this entry  
22
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Come Play

Come Play

2020
×
★★
Edit this entry  
21
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★
Edit this entry  
20
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
20
French Exit

French Exit

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Swallow

Swallow

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★
Edit this entry  
14
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Sons of the Desert

Sons of the Desert

1933
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★
Edit this entry