Emily has logged 74 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Grease 2

Grease 2

1982
×
★★★★
Edit this entry  
26
Wrong Turn

Wrong Turn

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Dragonwyck

Dragonwyck

1946
×
★★★★
Edit this entry  
21
Manhattan Melodrama

Manhattan Melodrama

1934
×
★★★★
Edit this entry  
21
Duel

Duel

1971
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Man Wanted

Man Wanted

1932
×
★★★
Edit this entry  
20
The Two Mrs. Carrolls

The Two Mrs. Carrolls

1947
×
★★★½
Edit this entry  
19
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
Atlantic City

Atlantic City

1980
×
★★★★
Edit this entry  
19
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Feminine Touch

The Feminine Touch

1941
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Smilin' Through

Smilin' Through

1932
×
★★★½
Edit this entry  
13
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Barb and Star Go to Vista Del Mar

Barb and Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Munster, Go Home!

Munster, Go Home!

1966
×
★★★
Edit this entry  
06
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★½
Edit this entry  
06
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Idiot's Delight

Idiot's Delight

1939
×
★★★
Edit this entry  
06
Forsaking All Others

Forsaking All Others

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Star Trek VI: The Undiscovered Country

Star Trek VI: The Undiscovered Country

1991
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Learning Tree

The Learning Tree

1969
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Three Caballeros

The Three Caballeros

1944
×
★★★½
Edit this entry  
02
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★
Edit this entry  
31
Page Miss Glory

Page Miss Glory

1935
×
★★★★
Edit this entry  
30
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★★
Edit this entry  
30
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★
Edit this entry  
30
Housekeeping

Housekeeping

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Stunts

Stunts

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Seance on a Wet Afternoon

Seance on a Wet Afternoon

1964
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Mirror Has Two Faces

The Mirror Has Two Faces

1996
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Ghost and Mrs. Muir

The Ghost and Mrs. Muir

1947
×
★★★★
Edit this entry  
23
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Murder She Said

Murder She Said

1961
×
★★★½
Edit this entry  
23
No Maps on My Taps

No Maps on My Taps

1979
×
★★★★
Edit this entry  
23
These Three

These Three

1936
×
★★★★
Edit this entry  
22
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★
Edit this entry  
22
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★½
Edit this entry  
18
Remember My Name

Remember My Name

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Ritz

The Ritz

1976
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Murder by Death

Murder by Death

1976
×
★★★
Edit this entry  
16
Ten Little Indians

Ten Little Indians

1965
×
★★★½
Edit this entry