Emily has logged 46 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Page Miss Glory

Page Miss Glory

1935
×
★★★★
Edit this entry  
30
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★★
Edit this entry  
30
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★
Edit this entry  
30
Housekeeping

Housekeeping

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Stunts

Stunts

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Seance on a Wet Afternoon

Seance on a Wet Afternoon

1964
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Mirror Has Two Faces

The Mirror Has Two Faces

1996
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Ghost and Mrs. Muir

The Ghost and Mrs. Muir

1947
×
★★★★
Edit this entry  
23
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Murder She Said

Murder She Said

1961
×
★★★½
Edit this entry  
23
No Maps on My Taps

No Maps on My Taps

1979
×
★★★★
Edit this entry  
23
These Three

These Three

1936
×
★★★★
Edit this entry  
22
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★
Edit this entry  
22
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★½
Edit this entry  
18
Remember My Name

Remember My Name

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Ritz

The Ritz

1976
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Murder by Death

Murder by Death

1976
×
★★★
Edit this entry  
16
Ten Little Indians

Ten Little Indians

1965
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Call

The Call

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★½
Edit this entry  
15
Lydia

Lydia

1941
×
★★★½
Edit this entry  
13
No More Ladies

No More Ladies

1935
×
★★★
Edit this entry  
12
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

1993
×
★★★★
Edit this entry  
11
Overboard

Overboard

1987
×
★★★
Edit this entry  
10
Evil Under the Sun

Evil Under the Sun

1982
×
★★★½
Edit this entry  
10
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★½
Edit this entry  
09
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★★½
Edit this entry  
09
A Good Woman Is Hard to Find

A Good Woman Is Hard to Find

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Deathtrap

Deathtrap

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Man with the Golden Arm

The Man with the Golden Arm

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Honeymoon Hotel

Honeymoon Hotel

1964
×
★★
Edit this entry  
03
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
Twentieth Century

Twentieth Century

1934
×
★★★
Edit this entry  
02
The War of the Roses

The War of the Roses

1989
×
★★★½
Edit this entry  
02
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★★
Edit this entry  
01
Hunter Hunter

Hunter Hunter

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★
Edit this entry  
01
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Edit this entry  
01
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry