Emily has logged 50 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Explorers

Explorers

1985
×
★★½
Edit this entry  
30
Saturday Night and Sunday Morning

Saturday Night and Sunday Morning

1960
×
★★★★
Edit this entry  
29
Twister

Twister

1996
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Edit this entry  
29
Athena

Athena

1954
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Trap

The Trap

1966
×
★★★½
Edit this entry  
28
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
27
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★½
Edit this entry  
27
The Old Maid

The Old Maid

1939
×
★★★
Edit this entry  
26
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
★★★½
Edit this entry  
23
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Edit this entry  
23
Baxter

Baxter

1989
×
★★½
Edit this entry  
23
The V.I.P.s

The V.I.P.s

1963
×
★★★½
Edit this entry  
22
Beethoven

Beethoven

1992
×
★★★
Edit this entry  
22
King Kong

King Kong

1976
×
★★★
Edit this entry  
22
Rafferty and the Gold Dust Twins

Rafferty and the Gold Dust Twins

1975
×
★★★
Edit this entry  
22
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★★½
Edit this entry  
18
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Death Takes a Holiday

Death Takes a Holiday

1934
×
★★★½
Edit this entry  
17
Sweet Liberty

Sweet Liberty

1986
×
★★★½
Edit this entry  
16
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Sunday in New York

Sunday in New York

1963
×
★★★½
Edit this entry  
15
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Gazebo

The Gazebo

1959
×
★★★★
Edit this entry  
14
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
They Met in Bombay

They Met in Bombay

1941
×
★★★½
Edit this entry  
12
Dogfight

Dogfight

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Fame

Fame

1980
×
★★★★
Edit this entry  
11
Dead Pigs

Dead Pigs

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Nichols and May: Take Two

Nichols and May: Take Two

1996
×
★★★
Edit this entry  
09
Her Man

Her Man

1930
×
★★★
Edit this entry  
08
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
08
They Won't Believe Me

They Won't Believe Me

1947
×
★★★★
Edit this entry  
08
Doctor X

Doctor X

1932
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ride the High Country

Ride the High Country

1962
×
★★★
Edit this entry  
08
let me come in

let me come in

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Méliès Mystery

The Méliès Mystery

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
Clifford

Clifford

1994
×
★★★
Edit this entry  
06
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Edit this entry  
04
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★
Edit this entry  
03
Here Comes Mr. Jordan

Here Comes Mr. Jordan

1941
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
No Man of Her Own

No Man of Her Own

1950
×
★★★★
Edit this entry  
02
Inside Daisy Clover

Inside Daisy Clover

1965
×
★★★
Edit this entry  
01
Tom Clancy's Without Remorse

Tom Clancy's Without Remorse

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Jeremy

Jeremy

1973
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Passionate Friends

The Passionate Friends

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry