Emily has logged 47 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Edit this entry  
30
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Nobody's Fool

Nobody's Fool

1994
×
★★★★
Edit this entry  
24
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Of Human Bondage

Of Human Bondage

1934
×
★★★½
Edit this entry  
24
Old

Old

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Wraith

The Wraith

1986
×
★★★
Edit this entry  
23
White Rock

White Rock

1977
×
★★★½
Edit this entry  
21
Marathon

Marathon

1993
×
★★★★
Edit this entry  
20
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Clockwatchers

Clockwatchers

1997
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Lusty Men

The Lusty Men

1952
×
★★★★
Edit this entry  
18
Buster and Billie

Buster and Billie

1974
×
★★★½
Edit this entry  
17
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Rachel and the Stranger

Rachel and the Stranger

1948
×
★★★★
Edit this entry  
14
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Alligator

Alligator

1980
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★½
Edit this entry  
11
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★
Edit this entry  
11
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Edit this entry  
11
Fast Company

Fast Company

1938
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Velvet Touch

The Velvet Touch

1948
×
★★★
Edit this entry  
09
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Persuasion

Persuasion

1995
×
★★★★
Edit this entry  
08
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
07
It's My Turn

It's My Turn

1980
×
★★★★
Edit this entry  
06
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Hands Across the Table

Hands Across the Table

1935
×
★★★
Edit this entry  
05
Dark of the Sun

Dark of the Sun

1968
×
★★★★
Edit this entry  
04
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★
Edit this entry  
04
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Burnt Offerings

Burnt Offerings

1976
×
★★★★
Edit this entry  
03
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★½
Edit this entry  
03
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★½
Edit this entry  
03
Lisztomania

Lisztomania

1975
×
★★★½
Edit this entry  
02
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Forever Purge

The Forever Purge

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
Better Luck Tomorrow

Better Luck Tomorrow

2002
×
★★★★
Edit this entry  
01
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Beastmaster

The Beastmaster

1982
×
★★
Edit this entry