Emily has logged 37 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mi Vida Loca

Mi Vida Loca

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
28
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Edit this entry  
27
Boulevard Nights

Boulevard Nights

1979
×
★★★½
Edit this entry  
26
Blithe Spirit

Blithe Spirit

1945
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★
Edit this entry  
25
The Clock

The Clock

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Les Girls

Les Girls

1957
×
★★★
Edit this entry  
24
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Window

The Window

1949
×
★★★½
Edit this entry  
23
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★★★
Edit this entry  
21
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
Oliver!

Oliver!

1968
×
★★
Edit this entry  
19
Dead Again

Dead Again

1991
×
★★★½
Edit this entry  
18
L.A. Story

L.A. Story

1991
×
★★★
Edit this entry  
17
The Exiles

The Exiles

1961
×
★★★★
Edit this entry  
17
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Nightbooks

Nightbooks

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Edit this entry  
12
Beethoven's 2nd

Beethoven's 2nd

1993
×
★★½
Edit this entry  
12
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★
Edit this entry  
11
Foxes

Foxes

1980
×
★★★★
Edit this entry  
11
Penn & Teller Get Killed

Penn & Teller Get Killed

1989
×
★★★½
Edit this entry  
10
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Edit this entry  
06
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★★½
Edit this entry  
05
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Founder

The Founder

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
Paranoiac

Paranoiac

1963
×
★★★★
Edit this entry  
04
Planet of the Apes

Planet of the Apes

2001
×
★★★½
Edit this entry  
04
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
02
Vacation Friends

Vacation Friends

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Star 80

Star 80

1983
×
★★★★
Edit this entry