Emily has logged 25 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★
Edit this entry  
31
Frankenweenie

Frankenweenie

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Pure Country

Pure Country

1992
×
★★★½
Edit this entry  
30
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Edit this entry  
30
Red Dust

Red Dust

1932
×
★★★★
Edit this entry  
28
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★
Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★
Edit this entry  
26
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Slumber Party Massacre

Slumber Party Massacre

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★★
Edit this entry  
13
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★½
Edit this entry  
13
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★½
Edit this entry  
11
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★
Edit this entry  
10
Alone in the Dark

Alone in the Dark

1982
×
★★★½
Edit this entry  
10
Roller Boogie

Roller Boogie

1979
×
★★★★
Edit this entry  
08
Encounters of the Spooky Kind II

Encounters of the Spooky Kind II

1990
×
★★★★
Edit this entry  
08
House

House

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★★½
Edit this entry  
02
Free Guy

Free Guy

2021
×
Edit this entry  
01
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry