Sort by

Emily has logged 165 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★½
Edit this entry  
17
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★★½
Edit this entry  
15
A Haunting in Venice

A Haunting in Venice

2023
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Watcher in the Woods

The Watcher in the Woods

1980
×
★★★½
Edit this entry  
05
Cobweb

Cobweb

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

2023
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
02
No Hard Feelings

No Hard Feelings

2023
×
★★★★
Edit this entry  
18
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Rachel, Rachel

Rachel, Rachel

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Day After Trinity

The Day After Trinity

1981
×
Edit this entry  
29
Joy Ride

Joy Ride

2023
×
★★★½
Edit this entry  
28
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Barbie

Barbie

2023
×
★★★
Edit this entry  
20
RRR

RRR

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★★
Edit this entry  
18
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★
Edit this entry  
17
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★
Edit this entry  
15
They Cloned Tyrone

They Cloned Tyrone

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nimona

Nimona

2023
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Blackening

The Blackening

2022
×
★★
Edit this entry  
05
Beavis and Butt-Head Do America

Beavis and Butt-Head Do America

1996
×
★★★½
Edit this entry  
04
Book Club: The Next Chapter

Book Club: The Next Chapter

2023
×
★★
Edit this entry  
04
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★½
Edit this entry  
03
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
02
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Memphis Belle

Memphis Belle

1990
×
★★★★
Edit this entry  
01
Indiana Jones and the Dial of Destiny

Indiana Jones and the Dial of Destiny

2023
×
★★★
Edit this entry  
30
Five Came Back

Five Came Back

2017
×
Edit this entry  
29
Looking for Mr. Goodbar

Looking for Mr. Goodbar

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Reds

Reds

1981
×
★★★★
Edit this entry  
25
Undercurrent

Undercurrent

1946
×
★★★½
Edit this entry  
24
Secrets of the Titanic

Secrets of the Titanic

1986
×
Edit this entry  
21
Take Care of Maya

Take Care of Maya

2023
×
Edit this entry  
18
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Are You There God? It's Me, Margaret.

Are You There God? It's Me, Margaret.

2023
×
★★★★
Edit this entry  
09
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
04
BlackBerry

BlackBerry

2023
×
★★★
Edit this entry  
03
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
03
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★
Edit this entry  
28
Sick of Myself

Sick of Myself

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Edit this entry  
26
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★½
Edit this entry  
23
Norma Rae

Norma Rae

1979
×
★★★★
Edit this entry  
20
Thrashin'

Thrashin'

1986
×
★★★½
Edit this entry  
20
Swingers

Swingers

1996
×
★★★★
Edit this entry