Paula has logged 213 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Tickled

Tickled

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Girl on a Motorcycle

The Girl on a Motorcycle

1968
×
★★★½
Edit this entry  
25
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Edit this entry  
23
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★
Edit this entry  
18
Destiny

Destiny

1921
×
★★★★★
Edit this entry  
18
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Classic Horror Story

A Classic Horror Story

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Other Side of the Underneath

The Other Side of the Underneath

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
House

House

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Medea

Medea

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Fellini's Casanova

Fellini's Casanova

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cujo

Cujo

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★½
Edit this entry  
08
Fellini Satyricon

Fellini Satyricon

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Quiet Family

The Quiet Family

1998
×
★★★★
Edit this entry  
07
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
½
Edit this entry  
05
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★
Edit this entry  
03
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
★★★
Edit this entry  
02
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Flower of My Secret

The Flower of My Secret

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★★
Edit this entry  
27
Romance

Romance

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
Censor

Censor

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
O Caso Evandro

O Caso Evandro

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Edit this entry  
23
Wonderwall

Wonderwall

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Death and the Maiden

Death and the Maiden

1994
×
★★½
Edit this entry  
20
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★★
Edit this entry  
19
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry