julia has logged 174 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Starstruck

Starstruck

2010
×
Read the review Edit this entry  
13
Canvas

Canvas

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
See You Yesterday

See You Yesterday

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Confessions of a Teenage Drama Queen

Confessions of a Teenage Drama Queen

2004
×
Read the review Edit this entry  
13
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Innerspace

Innerspace

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Rental

The Rental

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
01
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Host

Host

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
Read the review Edit this entry  
27
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry