Noah has logged 626 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Outcast of the Islands

Outcast of the Islands

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ride Lonesome

Ride Lonesome

1959
×
★★★½
Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Murderers Are Among Us

The Murderers Are Among Us

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
Read the review Edit this entry  
28
Faust

Faust

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Song of Songs

The Song of Songs

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Destry Rides Again

Destry Rides Again

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mr. Deeds Goes to Town

Mr. Deeds Goes to Town

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
No Man of Her Own

No Man of Her Own

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Holly and the Ivy

The Holly and the Ivy

1952
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Tree Grows in Brooklyn

A Tree Grows in Brooklyn

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bachelor Mother

Bachelor Mother

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Peyton Place

Peyton Place

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
23
No Down Payment

No Down Payment

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Anatahan

Anatahan

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Give a Girl a Break

Give a Girl a Break

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Scaramouche

Scaramouche

1952
×
★★★★
Edit this entry  
18
Some Came Running

Some Came Running

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
17
42nd Street

42nd Street

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blonde Crazy

Blonde Crazy

1931
×
★★★★
Edit this entry  
14
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Donovan's Reef

Donovan's Reef

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Beautiful Blonde from Bashful Bend

The Beautiful Blonde from Bashful Bend

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Unfaithfully Yours

Unfaithfully Yours

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Sin of Harold Diddlebock

The Sin of Harold Diddlebock

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Great Moment

The Great Moment

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hail the Conquering Hero

Hail the Conquering Hero

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Miracle of Morgan’s Creek

The Miracle of Morgan’s Creek

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Safeguarding Military Information

Safeguarding Military Information

1941
×
Read the review Edit this entry  
29
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Christmas in July

Christmas in July

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Great McGinty

The Great McGinty

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cheyenne Autumn

Cheyenne Autumn

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry