Noah has logged 49 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Edge of the World

The Edge of the World

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Margin for Error

Margin for Error

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Advise & Consent

Advise & Consent

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Racket

The Racket

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Daisy Kenyon

Daisy Kenyon

1947
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Street with No Name

The Street with No Name

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Stars in My Crown

Stars in My Crown

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Tall Target

The Tall Target

1951
×
★★★★
Edit this entry  
27
Man of the West

Man of the West

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Man from Laramie

The Man from Laramie

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fallen Angel

Fallen Angel

1945
×
★★★½
Edit this entry  
25
Laura

Laura

1944
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Far Country

The Far Country

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Solid Gold

Solid Gold

2012
×
Edit this entry  
25
Straight Hustle

Straight Hustle

2011
×
Edit this entry  
25
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Inside Story

The Inside Story

1948
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Naked Spur

The Naked Spur

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bend of the River

Bend of the River

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Angel on My Shoulder

Angel on My Shoulder

1946
×
★★★½
Edit this entry  
22
The House on 56th Street

The House on 56th Street

1933
×
★★½
Edit this entry  
21
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Platinum Blonde

Platinum Blonde

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Confidential Agent

Confidential Agent

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bunny Lake Is Missing

Bunny Lake Is Missing

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bonjour Tristesse

Bonjour Tristesse

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Journal of a Crime

Journal of a Crime

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Mad Miss Manton

The Mad Miss Manton

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blues in the Night

Blues in the Night

1941
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Sun Shines Bright

The Sun Shines Bright

1953
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Miracle Woman

The Miracle Woman

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
In Person

In Person

1935
×
★★★½
Edit this entry  
11
Bulldozing the Bull

Bulldozing the Bull

1938
×
Edit this entry  
08
Fireworks

Fireworks

1947
×
Read the review Edit this entry  
08
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ransom for a Dead Man

Ransom for a Dead Man

1971
×
Edit this entry  
02
Prescription: Murder

Prescription: Murder

1968
×
Edit this entry  
01
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Big Clock

The Big Clock

1948
×
★★★★½
Edit this entry