Sort by

Violet has logged 412 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Night Alone

A Night Alone

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Lili

Lili

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
End of the Line

End of the Line

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Vice

Vice

2018
×
Edit this entry  
28
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
RBG

RBG

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jack Frost 2: The Revenge of the Mutant Killer Snowman

Jack Frost 2: The Revenge of the Mutant Killer Snowman

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Skyscraper

Skyscraper

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Elliot: The Littlest Reindeer

Elliot: The Littlest Reindeer

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Auntie Edna

Auntie Edna

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bao

Bao

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jack-Jack Attack

Jack-Jack Attack

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Life-Size 2

Life-Size 2

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Life-Size

Life-Size

2000
×
Read the review Edit this entry  
08
Rudolph the Red-Nosed Reindeer: The Movie

Rudolph the Red-Nosed Reindeer: The Movie

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
Read the review Edit this entry  
07
Puppy Star Christmas

Puppy Star Christmas

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
Santa Claus: The Movie

Santa Claus: The Movie

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Bully

Bully

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Humbug

Humbug

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry