Sort by

Violet has logged 43 entries for films during June 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Gotti

Gotti

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
DumbLand

DumbLand

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Order from Chaos

Order from Chaos

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lifted

Lifted

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Funny Shave

A Funny Shave

1906
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Village

The Village

2004
×
Read the review Edit this entry  
26
Ted 2

Ted 2

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Ted

Ted

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Eight Legged Freaks

Eight Legged Freaks

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Monkeybone

Monkeybone

2001
×
Read the review Edit this entry  
20
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
House

House

1977
×
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Grease

Grease

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
Read the review Edit this entry  
16
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Only Living Boy in New York

The Only Living Boy in New York

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
Read the review Edit this entry  
13
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
Read the review Edit this entry  
10
Alex Strangelove

Alex Strangelove

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Election

Election

1999
×
Read the review Edit this entry  
09
Dude, Where's My Car?

Dude, Where's My Car?

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
09
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bicentennial Man

Bicentennial Man

1999
×
Read the review Edit this entry  
05
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
Read the review Edit this entry  
03
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
Read the review Edit this entry  
01
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry