Sort by

violet has logged 97 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Soul

Soul

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Burrow

Burrow

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dr. Seuss' The Grinch Musical

Dr. Seuss' The Grinch Musical

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
The Grinch Grinches the Cat in the Hat

The Grinch Grinches the Cat in the Hat

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

1971
×
Edit this entry  
09
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★½
Edit this entry  
08
Bobbleheads: The Movie

Bobbleheads: The Movie

2020
×
★½
Edit this entry  
08
BoJack Horseman Christmas Special

BoJack Horseman Christmas Special

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Santa's Slay

Santa's Slay

2005
×
★★½
Edit this entry  
03
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
Read the review Edit this entry  
03
Fatman

Fatman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Turkey Town

Turkey Town

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★½
Edit this entry  
08
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★½
Edit this entry  
08
Boundin'

Boundin'

2003
×
★★
Edit this entry  
29
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
After We Collided

After We Collided

2020
×
Edit this entry  
17
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
Read the review Edit this entry  
03
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★½
Edit this entry  
02
Fire in the Sky

Fire in the Sky

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★½
Edit this entry  
28
Big Bird in Japan

Big Bird in Japan

1988
×
Read the review Edit this entry  
25
Vertigo

Vertigo

1958
×
Read the review Edit this entry  
24
Akira

Akira

1988
×
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Jaws: The Revenge

Jaws: The Revenge

1987
×
★★
Edit this entry  
05
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Phineas and Ferb: The Movie: Across the 2nd Dimension

Phineas and Ferb: The Movie: Across the 2nd Dimension

2011
×
★★★½
Edit this entry  
31
Munich

Munich

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Rudolph and Frosty's Christmas in July

Rudolph and Frosty's Christmas in July

1979
×
Read the review Edit this entry  
29
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Santa with Muscles

Santa with Muscles

1996
×
Read the review Edit this entry  
25
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Weeknd: After Hours

The Weeknd: After Hours

2020
×
Read prior review Edit this entry  
19
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
Edit this entry  
08
Movie 43

Movie 43

2013
×
Edit this entry  
26
Ratatoing

Ratatoing

2007
×
Read the review Edit this entry  
10
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Edit this entry  
06
Alvin and the Chipmunks: The Road Chip

Alvin and the Chipmunks: The Road Chip

2015
×
★★
Edit this entry  
30
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry