RSS feed for pham
  • Bo Burnham: What.

    Bo Burnham: What.

    ★★★

    BECAUSE THIS IS A METAPHOR FOR RACISM

  • Drive

    Drive

    ★★★½

    well ryan gosling sure did drive i’ll give you that

  • Galore

    Galore

    ★★★

    honesty i just didn't realise that canberra kids got that rowdy

  • The Martian

    The Martian

    ★★★★½

    mark watney said self isolation

  • The Game Plan

    The Game Plan

    ★★★

    payton bedazzled literally everything in her sight and i really respect that

  • Blended

    Blended

    ★★★½

    this movie kinda goes hard not gonna lie

  • Executive Decision

    Executive Decision

    ★★★★

    this movie is in no way a comedy but please know that i definitely viewed it as one

  • The Half of It

    The Half of It

    ★★★½

    i am a gay asian female looking for himbo best friend please enquire by sliding into my dm’s

  • Ponyo

    Ponyo

    ★★★★★

    this movie is an instantaneous serotonin boost

  • xXx: Return of Xander Cage

    xXx: Return of Xander Cage

    ★★½

    not gonna lie this movie is kinda a hot mess but i enjoyed staring at kris wu and that weird sexual tension between ruby rose and deepika padukone

  • Zathura: A Space Adventure

    Zathura: A Space Adventure

    ★★

    god this movie is a hot mess

  • Jumanji: The Next Level

    Jumanji: The Next Level

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    karen gillian if you read this i’m free on thursday night and would like to hang out. please respond to this and then hang out with me on thursday night when i’m free.