vipinajayakumar has logged 43 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Artemis Fowl

Artemis Fowl

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Death Note

Death Note

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
★★½
Edit this entry  
12
100 Meters

100 Meters

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
In Family I Trust

In Family I Trust

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
3%

3%

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Uranya

Uranya

2006
×
★★½
Edit this entry  
01
Queen

Queen

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
Happy New Year

Happy New Year

2014
×
★★½
Edit this entry  
28
Paheli

Paheli

2005
×
★★
Edit this entry  
28
Dil Se..

Dil Se..

1998
×
★★★½
Edit this entry  
27
Dilwale

Dilwale

2015
×
★★½
Edit this entry  
26
Chalte Chalte

Chalte Chalte

2003
×
★★★½
Edit this entry  
25
Kabhi Alvida Naa Kehna

Kabhi Alvida Naa Kehna

2006
×
★★★
Edit this entry  
23
Lagaan: Once Upon a Time in India

Lagaan: Once Upon a Time in India

2001
×
★★★
Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
#Alive

#Alive

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Valkyrie

Valkyrie

2008
×
★★★½
Edit this entry  
29
Gunjan Saxena: The Kargil Girl

Gunjan Saxena: The Kargil Girl

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Pinocchio

Pinocchio

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★
Edit this entry  
19
Norwegian Wood

Norwegian Wood

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
Line of Duty

Line of Duty

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★
Edit this entry  
31
Tomorrow I Will Date With Yesterday's You

Tomorrow I Will Date With Yesterday's You

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Assignment

The Assignment

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
My Spy

My Spy

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Dil Chahta Hai

Dil Chahta Hai

2001
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pink

Pink

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kapoor & Sons

Kapoor & Sons

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kal Ho Naa Ho

Kal Ho Naa Ho

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Swades

Swades

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chennai Express

Chennai Express

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
The Platform

The Platform

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jexi

Jexi

2019
×
★½
Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry