Sort by

nicky! has logged 547 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Triple Threat

Triple Threat

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
MFKZ

MFKZ

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The App

The App

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★
Edit this entry  
24
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Wild Boys

The Wild Boys

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Eyes of Fire

Eyes of Fire

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Box

The Box

2018
×
★★
Edit this entry  
18
The Hug

The Hug

2018
×
★★
Edit this entry  
18
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
★★
Edit this entry  
18
The Good Time Girls

The Good Time Girls

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
Cuck

Cuck

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
High Noon

High Noon

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★½
Edit this entry  
15
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★½
Edit this entry  
14
Day of the Outlaw

Day of the Outlaw

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
No Name on the Bullet

No Name on the Bullet

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Umshini Wam (Bring Me My Machine Gun)

Umshini Wam (Bring Me My Machine Gun)

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Outland

Outland

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Knight and Day

Knight and Day

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Proof That TV Really Works

Proof That TV Really Works

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
City Canvas

City Canvas

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
06
Pat Garrett & Billy the Kid

Pat Garrett & Billy the Kid

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Borrowed Time

Borrowed Time

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Malaria

Malaria

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Gunfighter

The Gunfighter

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Backwater Gospel

The Backwater Gospel

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Texas Tom

Texas Tom

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★
Edit this entry  
05
The Proposition

The Proposition

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Butter Lover

Butter Lover

2016
×
★★
Edit this entry  
02
Sundown: The Vampire in Retreat

Sundown: The Vampire in Retreat

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Furies

The Furies

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry