Sort by

VirtuaLSDemon has logged 893 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Prince of Persia: The Sands of Time

Prince of Persia: The Sands of Time

2010
×
★★★
Edit this entry  
28
District 9

District 9

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
De Palma

De Palma

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
28
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
26
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Dictator

The Dictator

2012
×
Edit this entry  
24
Essential Killing

Essential Killing

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Toby Dammit

Toby Dammit

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
22
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
21
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
21
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
Edit this entry  
21
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Himiko

Himiko

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Normal Love

Normal Love

1963
×
Edit this entry  
18
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Arabesques on the Pirosmani Theme

Arabesques on the Pirosmani Theme

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
15
City of Pirates

City of Pirates

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Dune

Dune

1984
×
★★★★
Edit this entry  
12
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Head Hunter

The Head Hunter

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry