Sort by

Visconde has logged 20 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Master, a Building in Copacabana

Master, a Building in Copacabana

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Red Shoes and the Seven Dwarfs

Red Shoes and the Seven Dwarfs

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Don't Hug Me I'm Scared 6

Don't Hug Me I'm Scared 6

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Love & Pop

Love & Pop

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Case of Hana & Alice

The Case of Hana & Alice

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hana & Alice

Hana & Alice

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry