• The Boss Baby: Family Business

    ★★★★★

  • Chaos Walking

  • Tenet

    ★★★★★

  • My Brother Jordan

    ★★★★★

  • The Way Back

    ★★★★★

  • Onward

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • Dark Waters

    ★★★★

  • Tall Girl

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★½

  • Marry Me at Christmas

    ½

  • Roman J. Israel, Esq.

    ★★★★

  • Darkest Hour

    ★★★★

  • Fences

    ★★★★

  • Passengers

    ½

  • True Memoirs of an International Assassin

    ★★½

  • Doctor Strange

    ★★½

  • Hacksaw Ridge

    ★★★★★

  • Sully

    ★★★★

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★★

  • The Martian

    ★★★★

  • Spy

    ★★

  • The Imitation Game

    ★★★½

  • Mud

    ★★★★★

  • Moneyball

    ★★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★★

  • Take Shelter

    ★★★★★

  • True Grit

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★

  • Inception

    ★★★★★

  • Rubber

    ½

  • Up

    ★★★★½

  • The International

    ★★★★

  • Moon

    ★★★★

  • The Curious Case of Benjamin Button

    ★★★★★

  • Passchendaele

    ½

  • Drillbit Taylor

    ★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • Blades of Glory

    ★★★

  • The Prestige

    ★★★★★

  • School for Scoundrels

    ★★★

  • Nacho Libre

    ★★★★★

  • The Benchwarmers

    ★★★★★

  • Oliver Twist

    ½

  • Cinderella Man

    ★★★★½

  • Coach Carter

    ★★★

  • Anger Management

    ★★★½

  • A Beautiful Mind

    ★★★★★

  • Ocean's Eleven

    ★★

  • Enemy at the Gates

    ★★★★

  • Dude, Where's My Car?

    ★★½

  • Unbreakable

    ★★★★

  • Meet the Parents

    ★★★

  • Best in Show

    ★★★★★

  • Gladiator

    ★★★★★

  • Office Space

    ★★★★

  • Patch Adams

    ★★★★★

  • The Truman Show

  • The Big Lebowski

    ★★★★½

  • Life Is Beautiful

    ★★★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★★★

  • The Cable Guy

    ★★★½

  • Heat

    ★★★★★

  • Braveheart

    ★★★★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • A River Runs Through It

    ★★★★★