• Metal Lords

  • Death on the Nile

  • Marry Me

    ½

  • Scream

    ★★★

  • Licorice Pizza

  • A Boy Called Christmas

  • Bitch, A Derogatory Term for a Woman

    ★★½

  • Parallel Mothers

    ★★★★½

  • Bergman Island

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★

  • Drive My Car

  • The Worst Person in the World

    ★★★★½

  • Cruella

    ★½

  • Sweetheart

  • Moxie

  • Bad Luck Banging or Loony Porn

    ★★★★

  • Sisters

  • Happiest Season

  • On the Rocks

  • Wolfwalkers

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • Sweetie, You Won't Believe It

  • Kill It and Leave This Town

  • Ana

  • Charlie's Angels

  • ABBA Forever: A Celebration

  • Just Mercy

  • Babyteeth

  • Joker

    ★½

  • Motherless Brooklyn

  • Judy

    ★★★★★

  • Only the Animals

    ★★★★

  • Where'd You Go, Bernadette

  • Lara

  • Parasite

  • The Dead Don't Die

  • Pain and Glory

  • Booksmart

    ½

  • Varda by Agnès

  • Black Mirror: Bandersnatch

  • By the Grace of God

  • Dumplin'

  • Looking for Modern Art: Rethinking Art History

  • Bad Times at the El Royale

  • Johnny English Strikes Again

  • Beautiful Boy

  • White Boy Rick

  • The Favourite

    ★★★★★

  • To Each, Her Own

  • Incredibles 2

  • Knife+Heart

  • BlacKkKlansman

  • Bao

  • Duck Butter

  • Gringo

  • Murder on the Orient Express

  • Same Kind of Different as Me

  • Wonder Wheel

  • The Wife

  • Breathe

  • Woman Walks Ahead

  • mother!

  • My Generation

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★★

  • Battle of the Sexes

    ★★★★½

  • Lady Bird

  • The Glass Castle

  • The Book of Henry

  • In the Fade

  • Double Lover

  • I Am Not a Witch