• Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • Don't Look Up

    ★★

  • Nightmare Alley

    ★★½

  • All Too Well: The Short Film

    ★★★★★

  • Eternals

    ½

  • The Lost Daughter

    ★★★

  • Spencer

    ★★★★

  • Dune

    ★★★★

  • King Richard

    ★★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★

  • The Kissing Booth 3

    ½

  • Titane

    ★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★½

  • Black Widow

    ★★★½

  • In the Heights

    ★★½

  • Cruella

    ★★★

  • The Fallout

    ★★

  • Billie Eilish: The World's a Little Blurry

    ★★½

  • The United States vs. Billie Holiday

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★

  • Malcolm & Marie

    ★★½

  • Happiest Season

  • Mank

    ★★★

  • My First Summer

    ★★★½

  • The Queen's Gambit

  • Soul

    ★★★★★

  • American Murder: The Family Next Door

    ★½

  • Enola Holmes

  • Nomadland

    ★★★★

  • Unpregnant

  • Pieces of a Woman

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

  • Tenet

    ★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★½

  • A Quiet Place Part II

    ★★★½

  • The Invisible Man

  • Emma.

  • The Father

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

  • Zola

    ★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

  • Frozen II

  • Jojo Rabbit

  • Knives Out

  • Hustlers

    ★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • The King

    ★★★★

  • Joker

  • Uncut Gems

  • Ad Astra

  • Marriage Story

  • Ready or Not

  • The Lion King

  • Spider-Man: Far From Home

  • Midsommar

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Parasite

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

  • Us

  • Booksmart

    ★★★★

  • Honey Boy

  • The Farewell

  • Black Mirror: Bandersnatch

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • Bird Box

  • The Haunting of Hill House

    ★★★★★