Sort by

Vito has logged 81 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hobo with a Shotgun

Hobo with a Shotgun

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
28
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★★½
Edit this entry  
27
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
Edit this entry  
26
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★★
Edit this entry  
26
The Secrets of 007

The Secrets of 007

1997
×
Edit this entry  
26
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★½
Edit this entry  
26
Highly Classified: The World of 007

Highly Classified: The World of 007

1998
×
Edit this entry  
26
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★
Edit this entry  
26
Inside 'Licence to Kill'

Inside 'Licence to Kill'

2000
×
★★★½
Edit this entry  
25
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★½
Edit this entry  
25
Ian Fleming: 007's Creator

Ian Fleming: 007's Creator

2000
×
Edit this entry  
25
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★
Edit this entry  
22
The Bond Sound - The Music of 007

The Bond Sound - The Music of 007

2000
×
Edit this entry  
22
Inside 'A View to a Kill'

Inside 'A View to a Kill'

2000
×
★★★
Edit this entry  
22
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★½
Edit this entry  
21
Designing Bond: Peter Lamont

Designing Bond: Peter Lamont

2000
×
Edit this entry  
21
Inside 'Octopussy'

Inside 'Octopussy'

2000
×
★★★
Edit this entry  
21
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★★
Edit this entry  
21
Inside 'For Your Eyes Only'

Inside 'For Your Eyes Only'

2000
×
★★★
Edit this entry  
21
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★
Edit this entry  
21
The Death of David Cronenberg

The Death of David Cronenberg

2021
×
Edit this entry  
20
Inside 'Moonraker'

Inside 'Moonraker'

2000
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Men Behind the Mayhem: The Special Effects of James Bond

The Men Behind the Mayhem: The Special Effects of James Bond

2000
×
Edit this entry  
20
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★½
Edit this entry  
20
Ken Adam: Designing Bond

Ken Adam: Designing Bond

2000
×
Edit this entry  
19
Inside 'The Spy Who Loved Me'

Inside 'The Spy Who Loved Me'

2000
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Inside 'The Man with the Golden Gun'

Inside 'The Man with the Golden Gun'

2000
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★★½
Edit this entry  
19
Inside 'Live and Let Die'

Inside 'Live and Let Die'

1999
×
★★★½
Edit this entry  
19
Bond 1973: The Lost Documentary

Bond 1973: The Lost Documentary

1973
×
Edit this entry  
19
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★½
Edit this entry  
19
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★★★
Edit this entry  
19
Cubby Broccoli: The Man Behind Bond

Cubby Broccoli: The Man Behind Bond

2000
×
Edit this entry  
19
Inside 'Diamonds Are Forever'

Inside 'Diamonds Are Forever'

2000
×
★★★½
Edit this entry  
19
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★★
Edit this entry  
18
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Inside Q's Lab

Inside Q's Lab

2000
×
Edit this entry  
18
Inside 'On Her Majesty's Secret Service'

Inside 'On Her Majesty's Secret Service'

2000
×
★★★½
Edit this entry  
17
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★½
Edit this entry  
16
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Silhouettes: The James Bond Titles

Silhouettes: The James Bond Titles

2000
×
★★★½
Edit this entry  
15
Inside 'You Only Live Twice'

Inside 'You Only Live Twice'

2000
×
★★★½
Edit this entry  
15
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★½
Edit this entry  
14
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

1977
×
★★
Edit this entry