• The Northman

    ★★½

  • X

    ★½

  • Everything Everywhere All at Once

    ★½

  • The Batman

    ★★★★

  • Texas Chainsaw Massacre

    ★½

  • The Novelist's Film

    ★★★★½

  • Dark Glasses

    ★★★½

  • Scream

    ★½

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★½

  • Don't Look Up

    ★½

  • tick, tick...BOOM!

    ★★

  • Squid Game

    ★½

  • Dune

    ★★½

  • Malignant

    ★★

  • Brand New Cherry Flavor

    ★★

  • The Suicide Squad

    ★½

  • Jungle Cruise

    ★★

  • Old

    ★★½

  • In Front of Your Face

    ★★★★½

  • A Floating World

    ★★★½

  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

    ★★★★½

  • Introduction

    ★★★★½

  • Jujutsu Kaisen

  • Tenet

    ★½

  • Wife of a Spy

    ★★★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★

  • The Woman Who Ran

    ★★★★½

  • Keep Your Hands Off Eizouken!

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ½

  • Color Out of Space

    ★★½

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★

  • To the Ends of the Earth

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★½

  • Glass

    ★★★★½

  • Suspiria

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★

  • A Room with a Coconut View

  • Under the Silver Lake

    ★★★½

  • Foreboding

  • Happy Death Day

    ★★½

  • Foreboding: serial version

    ★★★

  • Death Note

    ★★

  • Spikes Protocol

  • Before We Vanish

    ★★★★½

  • The Square

    ★½

  • Split

    ★★★★½

  • Daguerrotype

    ★★½

  • Creepy

    ★★★★

  • Hail, Caesar!

    ★★

  • The Visit

    ★★★

  • Journey to the Shore

    ★★★★

  • Seoul Searching

  • Knock Knock

    ★★★½

  • Blackhat

    ★★★★½

  • Nightcrawler

    ★★½

  • Ghost of OT301

  • Seventh Code

    ★★★★½

  • Young Detective Dee: Rise of the Sea Dragon

    ★★★½

  • Real

    ★★★

  • After Earth

    ★★★½

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★

  • Beautiful New Bay Area Project

    ★★★½

  • Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

    ★★★★½

  • The Pervert's Guide to Ideology

    ★★★★

  • List

    ★★★★

  • Scream 4

    ★★★½

  • True Grit

    ★★★★

  • The Social Network

    ★★★★½

  • Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame

    ★★★½

  • The Ward

    ★★★

  • The Last Airbender

    ★★★½