Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Rebecca

Rebecca

1940
×
Edit this entry  
21
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
Edit this entry  
09
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
Edit this entry  
08
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
Edit this entry  
06
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
Edit this entry  
27
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
17
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★½
Edit this entry  
17
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Novelist's Film

The Novelist's Film

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
14
In Front of Your Face

In Front of Your Face

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
26
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Yards

The Yards

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Little Odessa

Little Odessa

1994
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Northman

The Northman

2022
×
★★½
Edit this entry  
15
Dark Glasses

Dark Glasses

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★
Edit this entry  
18
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
★½
Edit this entry  
18
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
14
X

X

2022
×
★½
Edit this entry  
23
The Hart of London

The Hart of London

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Scream

Scream

2022
×
★½
Edit this entry  
27
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★★½
Edit this entry  
15
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Edit this entry  
14
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Edit this entry  
14
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Edit this entry  
13
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mo' Better Blues

Mo' Better Blues

1990
×
★★½
Edit this entry  
10
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★
Edit this entry  
29
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Edit this entry  
28
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Edit this entry  
16
A Floating World

A Floating World

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Superman

Superman

1978
×
★★★
Edit this entry  
25
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Edit this entry  
11
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Edit this entry  
11
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Dune

Dune

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry