Sort by

vitordezan has logged 116 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Edit this entry  
28
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Edit this entry  
16
A Floating World

A Floating World

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Superman

Superman

1978
×
★★★
Edit this entry  
25
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Edit this entry  
11
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Edit this entry  
11
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Dune

Dune

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Orgosolo’s Shepherds

Orgosolo’s Shepherds

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Islands of Fire

Islands of Fire

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Edit this entry  
03
Squid Game

Squid Game

2021
×
★½
Edit this entry  
16
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
16
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★★
Edit this entry  
14
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Malignant

Malignant

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★½
Edit this entry  
24
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Brand New Cherry Flavor

Brand New Cherry Flavor

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Edit this entry  
13
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★
Edit this entry  
04
Obsession

Obsession

1976
×
★★★
Edit this entry  
04
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Edit this entry  
03
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★
Edit this entry  
02
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★
Edit this entry  
26
The Day a Pig Fell Into the Well

The Day a Pig Fell Into the Well

1996
×
★★★½
Edit this entry  
20
Introduction

Introduction

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Young Detective Dee: Rise of the Sea Dragon

Young Detective Dee: Rise of the Sea Dragon

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame

Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame

2010
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Story of the Weeping Camel

The Story of the Weeping Camel

2003
×
★★★
Edit this entry  
04
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★★
Edit this entry  
31
Trauma

Trauma

1993
×
★★★★
Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Jujutsu Kaisen

Jujutsu Kaisen

2020
×
Edit this entry  
07
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★½
Edit this entry  
21
A Room with a Coconut View

A Room with a Coconut View

2018
×
Edit this entry