• The Suicide Squad

    ★★★★½

  • Baggio: The Divine Ponytail

    ★★★★

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★½

  • Cruella

    ★½

  • Army of the Dead

    ★★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★½

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★

  • Get the Goat

    ★★★★★

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★★½

  • Conexão Macabra

    ★★★★★

  • Coming 2 America

    ★★★

  • Pelé

    ★★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Malcolm & Marie

    ★★★★

  • WandaVision

  • Wonder Woman 1984

    ★★½

  • Just Another Christmas

    ★★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★★

  • Mank

    ★★★

  • Soul

    ★★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★★½

  • The Devil All the Time

    ★½

  • Superman: Man of Tomorrow

    ★★★½

  • Tenet

    ½

  • ViihTube: Amiga do Inimigo

    ★★★★½

  • Justice League Dark: Apokolips War

    ★★★★½

  • Superman: Red Son

    ★★★

  • Minari

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★½

  • Sonic the Hedgehog

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Cats

    ★★★

  • No Signal

    ★★★★½

  • She Said, He Said

    ★★★

  • Gemini Man

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • A Rainy Day in New York

    ★★½

  • Spider-Man: Far from Home

  • Parasite

    ★★★★★

  • Bacurau

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ½

  • Shazam!

    ★★★★★

  • Brothers in Football

    ★★★★★

  • Cine Holliúdy 2: A Chibata Sideral

    ★★★½

  • Bohemian Rhapsody

    ★★

  • Little Italy

    ★★½

  • Uma Quase Dupla

    ★★½

  • How to Be Really Bad

    ★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • Power of Grayskull: The Definitive History of He-Man and the Masters of the Universe

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★½

  • Death Note

    ★★★½

  • Good Manners

    ★★★★½

  • Baby Driver

    ★★★★½

  • T2 Trainspotting

    ★★★★

  • Krampus: The Devil Returns

    ½

  • The Nice Guys

    ★★★★★

  • Batman v Superman: Dawn of Justice

    ★★★★★

  • Sing Street

    ★★★★★

  • Creed

    ★★★★★

  • Ronaldo

    ★★★

  • The Martian

    ★★★½

  • Summer of '92

    ★★★½

  • Ant-Man

    ★★½

  • Terminator Genisys

    ½