• Glass Onion: A Knives Out Mystery

  • Minions: The Rise of Gru

    ★★★½

  • Metal Lords

    ★★★½

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • Turning Red

    ★★★★★

  • Don't Look Up

    ★★

  • Encanto

    ★★★★

  • Luca

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

    ★★★★½

  • The Call

    ★★½

  • A Verdade da Mentira

    ★★★

  • Soul

    ★★★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Host

    ★½

  • If Anything Happens I Love You

    ★★★★

  • The Social Dilemma

    ★★★½

  • Fractured

    ★★½

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • The Platform

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • I Lost My Body

    ★★★★

  • Bacurau

    ★★★★★

  • Us

    ★★★½

  • Yes, God, Yes

    ★★½

  • The Edge of Democracy

    ★★½

  • O Beijo no Asfalto

    ★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Bird Box

    ★★

  • mid90s

    ★★★★½

  • Suspiria

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Shoplifters

    ★★★★

  • Climax

    ★★★★½

  • Gusto Kita with All My Hypothalamus

    ★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★½

  • Tully

    ★★★

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★★★

  • WHAT DID JACK DO?

    ★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • mother!

    ★★★★

  • The Shape of Water

  • Good Time

    ★★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★

  • history of the entire world, i guess

    ★★★★★

  • Night Is Short, Walk on Girl

    ★★★★★

  • A Fantastic Woman

    ★★★½

  • Get Out

    ★★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★½

  • 20th Century Women

    ★★★

  • Brazilian Holocaust

    ★★★★½

  • The Edge of Seventeen

    ★★★★

  • Antiporno

    ★★★

  • Arrival

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★½

  • Your Name.

    ★★★

  • Aquarius

    ★★★★½

  • Raw

    ★★★★

  • Endless Poetry

    ★★★★★

  • history of japan

    ★★★★★

  • Sing Street

    ★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★★

  • Anomalisa

    ★★★½

  • The Lobster