Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
Read the review Edit this entry  
12
The Emperor's Club

The Emperor's Club

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Purple Hearts

Purple Hearts

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Alien

Alien

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
X

X

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Vow

The Vow

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Thing

The Thing

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Can You Keep a Secret?

Can You Keep a Secret?

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
Read the review Edit this entry  
06
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Believe Me: The Abduction of Lisa McVey

Believe Me: The Abduction of Lisa McVey

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
F*ck Love Too

F*ck Love Too

2022
×
Edit this entry  
20
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry