Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★½
Edit this entry  
29
David Brent: Life on the Road

David Brent: Life on the Road

2016
×
Edit this entry  
26
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Snowman

The Snowman

2017
×
★★
Edit this entry  
25
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★½
Edit this entry  
24
Spinning Man

Spinning Man

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
Bean

Bean

1997
×
★★★½
Edit this entry  
23
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★
Edit this entry  
23
Fat Buddies

Fat Buddies

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Johnny English Reborn

Johnny English Reborn

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★½
Edit this entry  
21
Look Who's Back

Look Who's Back

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Sinister

Sinister

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Man Who Knew Too Little

The Man Who Knew Too Little

1997
×
★★½
Edit this entry  
19
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Get Duked!

Get Duked!

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
68 Kill

68 Kill

2017
×
★½
Edit this entry  
17
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Limitless

Limitless

2011
×
★★★
Edit this entry  
16
High Crimes

High Crimes

2002
×
½
Edit this entry  
15
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Edit this entry  
15
In Security

In Security

2014
×
★½
Edit this entry  
15
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
Olive Kitteridge

Olive Kitteridge

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Romanoffs

The Romanoffs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★
Edit this entry  
12
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
Men in Black 3

Men in Black 3

2012
×
★★★½
Edit this entry  
10
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Family Business

Family Business

1989
×
★½
Edit this entry  
07
The Night Of

The Night Of

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★
Edit this entry  
04
Virgin Mountain

Virgin Mountain

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
Semi-Pro

Semi-Pro

2008
×
★★★½
Edit this entry  
04
Terrifier

Terrifier

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★½
Edit this entry  
03
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Edit this entry  
02
I Can Quit Whenever I Want 2: Masterclass

I Can Quit Whenever I Want 2: Masterclass

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
I Can Quit Whenever I Want

I Can Quit Whenever I Want

2014
×
★★★½
Edit this entry  
01
I Can Quit Whenever I Want 3: Ad Honorem

I Can Quit Whenever I Want 3: Ad Honorem

2017
×
★★★½
Edit this entry