Kerry has logged 97 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Cold Skin

Cold Skin

2017
×
★★
Edit this entry  
11
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★½
Edit this entry  
10
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Mummy

The Mummy

2017
×
½
Edit this entry  
07
Wind River

Wind River

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Okja

Okja

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
Body of Lies

Body of Lies

2008
×
★★★
Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★★★
Edit this entry  
27
State of Play

State of Play

2009
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Legacy of a Whitetail Deer Hunter

The Legacy of a Whitetail Deer Hunter

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★½
Edit this entry  
24
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
½
Edit this entry  
22
The Book of Eli

The Book of Eli

2010
×
★★
Edit this entry  
21
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★½
Edit this entry  
21
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★½
Edit this entry  
21
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Shaft

Shaft

2019
×
★½
Edit this entry  
21
Shaft

Shaft

2000
×
★★½
Edit this entry  
20
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Fury

Fury

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Snatch

Snatch

2000
×
Edit this entry  
18
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Operation Finale

Operation Finale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
After Earth

After Earth

2013
×
★★
Edit this entry  
16
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Ecotherapy Getaway Holiday

Ecotherapy Getaway Holiday

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Edit this entry  
08
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
Read prior review Edit this entry  
07
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
Read the review Edit this entry  
07
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Help

The Help

2011
×
★★★★★
Edit this entry