Kerry has written 15 reviews for films during 2020.

  • Fat Buddies

    Fat Buddies

    ★★

    The character settings of the two are good, but the screenplay is poor and the story lacks excitement.

  • Sinister

    Sinister

    ★½

    Perhaps the biggest mistake in this movie was that the eldest son's hair was too long.

  • Natural Born Killers

    Natural Born Killers

    ★★★½

    The tempo has improved since Tommy Lee Jones appeared, and it was a fun movie.

  • The Romanoffs

    The Romanoffs

    ★★★★

    Every story is a great screenplay.

  • Empire Records

    Empire Records

    ★★★

    It's a b movie, but all the songs in the play are wonderful.

  • L.A. Confidential

    L.A. Confidential

    ★★★½

    Excellent screenplay. But I don't understand that Kim Basinger won the Academy Award for Best Supporting Actress. Her acting is very unimpressive and looks like a doll.

  • Terrifier

    Terrifier

    ½

    This is a comedy movie. The director should train under Ari Aster for about 30 years before making a movie.

  • Beautiful Boy

    Beautiful Boy

    ★★½

    Great screenplay, great actor acting, but terrible music scores ruin everything in the movie.

  • Rebirth

    Rebirth

    ★★★½

    A comedy work that successfully expresses the eerie and discomfort of MLM. The last solicitation video is the most scary. If you are easily distracted by people's opinions, I recommend watching this movie.

  • Band of Brothers

    Band of Brothers

    ★★★★★

    A spectacular movie of about 11 hours. Engraved deep into my brain, this memory will be passed on to the next era.

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★★

    I was impressed with Adam Sandler's top performance and Lopatin's music. It's definitely a recommended movie.

  • Doctor Sleep

    Doctor Sleep

    ★★

    Too long ....

    The second half is like a "The Shining" sightseeing tour.