• 1917

    1917

    ★★★★★

    Perfect movie.
    I was impressed with the best camera work comparable to "The Revenant" and "Dunkirk", the exquisite script, and the wonderful music composed by Thomas Newman.

  • Helvetica

    Helvetica

    ★★★★★

    Very valuable documentary film for designers. Have watched this movie many times before, Helvatica is arguably one of the best font families.

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

    The best Tarantino movie ever.

  • The Revenant

    The Revenant

    ★★★★★

    Perfect movie.

  • The Legacy of a Whitetail Deer Hunter

    The Legacy of a Whitetail Deer Hunter

    A very boring movie.

  • Ecotherapy Getaway Holiday

    Ecotherapy Getaway Holiday

    ★★★½

    沖田監督らしいスローテンポな映画。
    相変わらず会話の間合いが、綺麗です。

    素人である女性達の初々しい演技は、映画のテイストに良くフィットしています。
    顔も知らない人々が、ラストに向けて友情を深めていく様は、見ていて気持ちが良いです。

    紅葉が彩る秋にぴったりな、素敵な映画です。

  • Dunkirk

    Dunkirk

    ★★★★★

    I have no time to breathe.
    The best suspense movie ever.
    The scene where the fighters land is very beautiful.

  • Saturday Night Fever

    Saturday Night Fever

    ★★★★

    Great music.

  • Bad Times at the El Royale

    Bad Times at the El Royale

    ★★★★★

    Music, stories and characters are all amazing.
    The atmosphere of the 60s further enhances the movie.
    I didn't notice Dolan appearing in the movie.

  • Gravity

    Gravity

    ★★★★★

    I felt like I was in space, Sci-fi lovers must watch this movie.

  • Memento

    Memento

    ★★★★★

    I watched about 5 times.
    It ’s a good movie.

  • Men in Black: International

    Men in Black: International

    I was expecting but I was disappointed. There is a problem with the script and the director.