Sort by

vixter has logged 98 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nacho Libre

Nacho Libre

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Leave the World Behind

Leave the World Behind

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gran Turismo

Gran Turismo

2023
×
★★★
Edit this entry  
27
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paddington

Paddington

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Waitress: The Musical

Waitress: The Musical

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pressure

Pressure

×
Edit this entry  
15
The Day Of

The Day Of

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wonka

Wonka

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Boy and the Heron

The Boy and the Heron

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
X

X

2022
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
04
The Super Mario Bros. Movie

The Super Mario Bros. Movie

2023
×
★★½
Edit this entry  
03
Ride the Cyclone

Ride the Cyclone

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
24
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Haunting in Venice

A Haunting in Venice

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Five Nights at Freddy's

Five Nights at Freddy's

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Smile

Smile

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
16
Theater Camp

Theater Camp

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Queens of Pain

Queens of Pain

2020
×
★★½
Edit this entry  
10
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fences

Fences

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★
Edit this entry  
18
The Starving Games

The Starving Games

2013
×
Read the review Edit this entry  
16
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★½
Edit this entry  
15
Cocaine Bear

Cocaine Bear

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry