Sort by

Victor has logged 108 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Mistaken for Strangers

Mistaken for Strangers

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Crossroads

Crossroads

1928
×
★★★½
Edit this entry  
22
The General

The General

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Panelstory or Birth of a Community

Panelstory or Birth of a Community

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Arabiantics

Arabiantics

1928
×
★★
Edit this entry  
15
The Son of the Sheik

The Son of the Sheik

1926
×
★★★★
Edit this entry  
15
What Price Goofy?

What Price Goofy?

1925
×
★★★
Edit this entry  
15
The Love Nest

The Love Nest

1923
×
★★★★
Edit this entry  
15
Just Imagination

Just Imagination

1916
×
★★★
Edit this entry  
15
Local Showers

Local Showers

1916
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Lightning Bell-Hop

The Lightning Bell-Hop

1916
×
★★★★
Edit this entry  
14
He Who Gets Slapped

He Who Gets Slapped

1924
×
★★★½
Edit this entry  
09
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Las maestras de la República

Las maestras de la República

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Saba

Saba

1929
×
★★★½
Edit this entry  
02
Don't Grieve!

Don't Grieve!

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Westfront 1918

Westfront 1918

1930
×
★★★
Edit this entry  
17
The '?' Motorist

The '?' Motorist

1906
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Countryman and the Cinematograph

The Countryman and the Cinematograph

1901
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Trail of '98

The Trail of '98

1928
×
★★½
Edit this entry  
12
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dragnet Girl

Dragnet Girl

1933
×
★★★
Edit this entry  
01
Dragnet Girl

Dragnet Girl

1933
×
★★★
Edit this entry  
01
Harbour Drift

Harbour Drift

1929
×
★★½
Edit this entry  
01
The Girl in Tails

The Girl in Tails

1926
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Sign of Four

The Sign of Four

1923
×
★★½
Edit this entry  
31
The Puppet's Nightmare

The Puppet's Nightmare

1908
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Extraordinary Adventures of Mr. West in the Land of the Bolsheviks

The Extraordinary Adventures of Mr. West in the Land of the Bolsheviks

1924
×
★★★
Edit this entry  
31
Under the Lantern

Under the Lantern

1928
×
★★★½
Edit this entry  
31
Underground

Underground

1928
×
★★★
Edit this entry  
31
The Epic of Everest

The Epic of Everest

1924
×
★★
Edit this entry  
31
The Puppet's Nightmare

The Puppet's Nightmare

1908
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Blacksmith

The Blacksmith

1922
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Waiters' Ball

The Waiters' Ball

1916
×
★★★★
Edit this entry  
31
A Night in the Show

A Night in the Show

1915
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Good Bad Man

The Good Bad Man

1916
×
★★★½
Edit this entry  
30
Ramona

Ramona

1928
×
★½
Edit this entry  
30
Cosmic Journey

Cosmic Journey

1935
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Parson's Widow

The Parson's Widow

1920
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Midnight Madness

Midnight Madness

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Song of the Fishermen

Song of the Fishermen

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Four Horsemen of the Apocalypse

The Four Horsemen of the Apocalypse

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Adventures of Barry McKenzie

The Adventures of Barry McKenzie

1972
×
Read the review Edit this entry  
23
The Plumber

The Plumber

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Raw Deal

Raw Deal

1948
×
★★★
Edit this entry  
22
The Viking

The Viking

1928
×
★★
Edit this entry  
20
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry