Sort by

Vladimir has logged 541 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Long Gray Line

The Long Gray Line

1955
×
★★★★
Edit this entry  
29
Fool's Mate

Fool's Mate

1956
×
Edit this entry  
28
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Letter Never Sent

Letter Never Sent

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nine Lives

Nine Lives

1957
×
★★★½
Edit this entry  
27
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Rosaura at 10 O'Clock

Rosaura at 10 O'Clock

1958
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Three Faces of Eve

The Three Faces of Eve

1957
×
★★★
Edit this entry  
24
Mexican Bus Ride

Mexican Bus Ride

1952
×
★★½
Edit this entry  
23
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Forgotten

The Forgotten

1959
×
Edit this entry  
22
Orgosolo’s Shepherds

Orgosolo’s Shepherds

1958
×
Edit this entry  
22
Fishing Boats

Fishing Boats

1958
×
Edit this entry  
22
A Day in Barbagia

A Day in Barbagia

1958
×
Edit this entry  
22
Easter in Sicily

Easter in Sicily

1955
×
Edit this entry  
22
Surfarara

Surfarara

1955
×
Edit this entry  
22
Golden Parable

Golden Parable

1955
×
Edit this entry  
22
Islands of Fire

Islands of Fire

1955
×
Read the review Edit this entry  
22
The Age of Swordfish

The Age of Swordfish

1955
×
Edit this entry  
21
Sea Countrymen

Sea Countrymen

1955
×
Read the review Edit this entry  
21
Letter from Siberia

Letter from Siberia

1957
×
Edit this entry  
21
Europe '51

Europe '51

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Suddenly, Last Summer

Suddenly, Last Summer

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Human Desire

Human Desire

1954
×
★★★★
Edit this entry  
17
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Edit this entry  
17
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Edit this entry  
17
Brink of Life

Brink of Life

1958
×
★★★★
Edit this entry  
16
Wichita

Wichita

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Bridges-Go-Round

Bridges-Go-Round

1958
×
Edit this entry  
15
Rhythm

Rhythm

1957
×
Edit this entry  
14
Crazed Fruit

Crazed Fruit

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Afrique 50

Afrique 50

1950
×
Edit this entry  
14
Princess Yang Kwei Fei

Princess Yang Kwei Fei

1955
×
★★★
Edit this entry  
13
Jubal

Jubal

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bonjour Tristesse

Bonjour Tristesse

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Stars in My Crown

Stars in My Crown

1950
×
★★★★
Edit this entry  
11
Appalachian Spring

Appalachian Spring

1958
×
Edit this entry  
11
A Dancer's World

A Dancer's World

1957
×
Edit this entry  
10
La Ronde

La Ronde

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Edit this entry  
09
Repast

Repast

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Death of a Cyclist

Death of a Cyclist

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Othello

Othello

1951
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Swindle

The Swindle

1955
×
★★★★
Edit this entry  
08
Forbidden Games

Forbidden Games

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★★
Edit this entry