RSS feed for vladimirlenin
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Sex and Zen II

Sex and Zen II

1996
×
★★★
Edit this entry  
30
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

2018
×
★½
Edit this entry  
26
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Kase-san and Morning Glories

Kase-san and Morning Glories

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
In the Heat of the Sun

In the Heat of the Sun

1994
×
★★★
Edit this entry  
25
79 Springs

79 Springs

1969
×
★★★★
Edit this entry  
31
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Edit this entry  
11
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
Read the review Edit this entry  
11
Pulgasari

Pulgasari

1985
×
★★★½
Edit this entry  
10
Mädchen in Uniform

Mädchen in Uniform

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Tokyo Ghoul

Tokyo Ghoul

2017
×
★★½
Edit this entry  
28
At Land

At Land

1944
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Brimstone

Brimstone

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Bride for Rip Van Winkle

A Bride for Rip Van Winkle

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Good Morning

Good Morning

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lightningface

Lightningface

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Metalhead

Black Mirror: Metalhead

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
Fireworks, Should We See It from the Side or the Bottom?

Fireworks, Should We See It from the Side or the Bottom?

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Edit this entry