RSS feed for vladimirlenin
  • A Silent Voice

    A Silent Voice

    ★½

    thanks i hate it

  • Kase-san and Morning Glories

    Kase-san and Morning Glories

    ★★★★½

    FLUFF.

    SOFT LESBIANS.

    AYANERU'S KASE-SAN VOICE.

    HAPPY PRIDE MONTH.

    P.S. Read the manga for the proper story and character development.

  • Deadpool 2

    Deadpool 2

    ★★½

    pros: colossus’ karl marx pic, ellie & yoiki, domino, fun action sequences

    cons: not enough domino, not enough ellie & yoiki (both them as characters & their relationship), awful asian stereotypes, the actresses were severely underused, wade’s sexuality being turned into a mere joke, lots of deaths that don’t even serve the plot, plot is bloated and pointless as shit, badly placed jokes that almost seem despetate, cringey CGI at times

  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War

    ★★½

    uuuuuuuuuhhhh overhyped also fuck mcu for presenting the eugenics fascist myth‬ that is overpopulation through sympathising lens

  • Seven Psychopaths

    Seven Psychopaths

    is this just how martin mcdonagh is

  • A Fantastic Woman

    A Fantastic Woman

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    cw // transmisia

    Daniela Vega's performance is outstanding, she owns the screen like no one else. The mise-en scene was scrumptious at times and the score was great, however I came out disappointed. You know, I don't want to be too harsh, but the plot and character development really fell short to me. Marina was never allowed to go through a proper grieving process without being subjected to all forms of abuse and humiliation until the end of the movie…

  • Phantom Thread

    Phantom Thread

    ★★★★

    Well... thats one toxic relationship.

  • I, Tonya

    I, Tonya

    ★★

    tonya: i was 15. 
    *camera pans to 27 years old margot robbie and 35 years old sebastian stan*

    comical.

  • Moonlight

    Moonlight

    ★★★★★

    Watched this on big screen for the second time tonight. Still left me breathless. 
    Ethereal.

  • Brimstone

    Brimstone

    ½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    cw: suicide mention

    Some films just make you go “of course a man made this shit” and Brimstone is one of those films.

    No psuedo-feminist ending would ever justify a film being excessively centred around violence against women. No women reveals in seeing such gleeful explicit depictions of misogynistic violence on screen, no women is empowered by that, none. Just because the female protagonist eventually defeated the villain in a 2- minute closure, it was not nearly enough to justify…

  • Black Panther

    Black Panther

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    me, in the cinema: *blows a kiss to the screen* for shuri

    BUT I do have some... thoughts.

    1) Why did they acknowledge the fact that CIA destabilises foreign governments and the US military kill black & brown people across the globe, yet CIA is still depicted as good? Was the US govt interfering and operating in other countries supposed to be okay?

    2) Not gonna lie, placing a CIA agent as an ally to black people in a movie that…

  • A Bride for Rip Van Winkle

    A Bride for Rip Van Winkle

    ★★★★★

    I am gay and sad.