Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★
Edit this entry  
24
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Zola

Zola

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Edit this entry  
16
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lizzie McGuire Movie

The Lizzie McGuire Movie

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Daphne

Daphne

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Pokémon: The First Movie - Mewtwo Strikes Back

Pokémon: The First Movie - Mewtwo Strikes Back

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Smash Brothers

The Smash Brothers

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Final Fantasy VII: Advent Children

Final Fantasy VII: Advent Children

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
06
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sleepover

Sleepover

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Robin Hood: Men in Tights

Robin Hood: Men in Tights

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bruce Almighty

Bruce Almighty

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry