olivia has logged 184 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Monster High: Electrified

Monster High: Electrified

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
LOL Surprise: The Movie

LOL Surprise: The Movie

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
A Christmas in New York

A Christmas in New York

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A California Christmas

A California Christmas

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Maid

Maid

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Really Love

Really Love

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hackers

Hackers

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Electrical Life of Louis Wain

The Electrical Life of Louis Wain

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Honey

Honey

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Good Woman

A Good Woman

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Poetic Justice

Poetic Justice

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Beauty Shop

Beauty Shop

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Safe Haven

Safe Haven

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Harvey

Harvey

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Tail

The Tail

1989
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tuck Everlasting

Tuck Everlasting

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mommie Dearest

Mommie Dearest

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Mothlight

Mothlight

1963
×
Read the review Edit this entry  
12
Night Music

Night Music

1986
×
Edit this entry  
11
Barbie: Princess Charm School

Barbie: Princess Charm School

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Eye Myth

Eye Myth

1972
×
Edit this entry  
10
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Pleasure of His Company

The Pleasure of His Company

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Musicians

The Musicians

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Factory

Factory

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hospital

Hospital

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Railway Station

Railway Station

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Love Potion No. 9

Love Potion No. 9

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
1313: Wicked Stepbrother

1313: Wicked Stepbrother

2011
×
½
Read the review Edit this entry