olivia has logged 20 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Little Mermaid II: Return to the Sea

The Little Mermaid II: Return to the Sea

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Belle

Belle

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Monster House

Monster House

2006
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Miniaturist

The Miniaturist

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Miniaturist

The Miniaturist

2017
×
Edit this entry  
12
Honey 3: Dare to Dance

Honey 3: Dare to Dance

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Leprechaun Returns

Leprechaun Returns

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Sweetest Thing

The Sweetest Thing

2002
×
Read the review Edit this entry  
01
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
★★
Read the review Edit this entry