• Avatar: The Way of Water

    Avatar: The Way of Water

    ★★★★½

    They absolutely destroyed the character arc of my rotten soldier Jake and they used a couple of weak plot devices BUT still one of the best sci-fi/action movies you’ll ever see. Nobody will ever come close to Cameron’s attention to detail and eye. Watching this in 3D felt like walking into the screen and being part of the story itself. One of the few times I’d do a rewatch at the movies.

  • Luckiest Girl Alive

    Luckiest Girl Alive

    ★★

    jonestly just bad

  • The 355

    The 355

    ★★

    good action sequences, good actors, meh plot, too much cheesy girlbossery

  • The Matrix Resurrections

    The Matrix Resurrections

    ★★

    exactly what you would expect by the reboot of a 20 year old franchise. alternatively: how every fourth piece of what was once supposed to be a trilogy looks like. messy and with the sole purpose of filling eventual previous plot-holes, there to fill the gap between then and now.

  • The Gentlemen

    The Gentlemen

    ★★★½

    The plot was actually good, I don’t know about the dialogue. Very good performances on everyone’s part.

  • Crimes of the Future

    Crimes of the Future

    ★★½

    You know what infuriates me about this movie? It would’ve been so good if it hadn’t tried so hard to be a masterpiece. The entire representation of performance art, artists and the pursuit of beauty is so pompous I originally thought it was ironic. A way to criticize how artists are too busy to make actual art because they keep trying to find a deeper significance to it. Alas the movie is just an example of that. With that lack…

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★★½

    I had a fear that Marvel was overhyping phase 4. And I was so completely wrong! They are opening a new frontier in the “superhero” genre. This movie was incredible and so ingenuously made. So excited for the new releases!

  • Fresh

    Fresh

    ★★½

    Could’ve been better but Seb is hot so

  • The Kissing Booth 2

    The Kissing Booth 2

    ½

    The way these movies are just comedies to me and I spend hours laughing at them. At this point I’m thinking it’s just satire.

  • The Kissing Booth

    The Kissing Booth

    ½

    I could literally hear the fanfiction out loud in my head. The fact that this is an actual movie is the funniest thing ever to me.

  • Dune

    Dune

    ★★★½

    I understand why so many people said that this felt like a trailer. The soundtrack was way too much soz Hans.

  • tick, tick...BOOM!

    tick, tick...BOOM!

    ★★½

    I should probably stop watching musicals since I don’t like them